Ransomware, tj. vyděračský software, je nejnovější druh škodlivého softwaru: pokud infikuje počítač prostřednictvím nakažené webové stránky nebo e-mailové přílohy, zašifruje některá nebo všechna data a učiní je pro uživatele nedostupná – dokud napadená oběť nezaplatí výkupné anonymnímu vyděrači. Jinými slovy, data napadené oběti mohou být držena jako rukojmí. Tímto vznikla úplně nová kategorie kyberzločinu.
Nejnovější článek na serveru Tech Crunch zveřejňuje zjištění amerického úřadu pro vyšetřování, tedy FBI, který obdržel více než 2 500 stížností na útoky ransomwaru, jež způsobily ztráty ve výši 24 milionů dolarů. Incidenty se množí, stále častěji se o nich píše a oběti pocházejí z řad jednotlivců i organizací.
Dobrou zprávou je, že vznikají nástroje a metodologie, které umožňují se bránit těmto zákeřným formám malwaru. A že existuje prevence, kterou lze použít okamžitě. Speciální agent FBI z oddělení kyberzločinu sdělil listu Washington Post, že FBI doporučuje lidem zálohovat svá data, protože jakmile je již počítač napaden ransomwarem, možnost obnovy dat je mizivá.
Zálohovací řešení jako Acronis True Image pro jednotlivce a malé kanceláře nebo Acronis Backup pro podniky tvoří zásadní pilíř obrany proti ransomwaru, stejně jako proti ostatním hrozbám ztráty dat. S účinným zálohováním dokážete přežít útoky ransomwaru a vyhnout se platbám výkupného za svá data. Dokážete snadno obnovit svá data do stavu před útokem. A protože následné výpadky provozu mohou být rovněž nákladné, dokážete obnovit fungování napadených systémů v co nejkratším čase.
Žádná anti-malwarová ochrana není dokonalá, a proto využíváním zálohovacího řešení učiníte pro bezpečnost svých dat v dané chvíli maximum, a to nejen proti hrozbám ransomwaru, ale také proti všem dalším způsobům ztráty dat. Existuje snadné a efektivní řešení: Acronis True Image – vyzkoušejte ho zde.