Jaká data zálohovat?
Jednoduše řečeno, zálohujte taková data, která jsou nepostradatelná. Ať už to jsou dokumenty, účetnictví, hudba nebo videa. Doporučujeme zálohovat také celý operační systém včetně instalovaných aplikací a dat pomocí obrazu systémového oddílu.
Jak na zálohování dat?
Pro zálohování celého systému je potřeba použít k tomu určený software. U zálohování samotných dat je jen na vás, jak budete data zálohovat.
Zálohování dat pomocí manuálního kopírování dat
Nejjednodušší způsob, jak zálohovat data je prosté zkopírování dat do záložního úložiště, odkud mohou být data v případě potřeby nakopírována zpět do původního umístění.
Zálohování dat pomocí manuálního kopírování dat s komprimací
Pokud je dat větší množství a chceme ušetřit potřebné místo, pak můžeme data komprimovat. K vytvoření datové zálohy, která by komprimovala její obsah lze použít například komprimační programy typu Winzip a Winrar.
Zálohování dat pomocí automatického kopírování dat s komprimací
Předešlé dva způsoby jsou funkční, nenáročné a zvládne je každý. Obvykle je zapotřebí zálohovat data pravidelně, někdy dokonce několikrát denně a pro takové případy je manuální synchronizace dat nepohodlná. Pro automatické zálohování dat s komprimací obsahu, doporučujeme software Acronis True Image. Program True Image vám umožní zálohování dat naplánovat, ale i spouštět ručně. Navíc vám tento program umožní vytvořit zálohu celého systému.
Kam data zálohovat?
Zálohování dat na lokální pevný disk
Tento způsob je nejrychlejší způsob zálohování dat, ale zároveň jeden z nejméně bezpečných. Pokud jsou zdrojová a záložní data na stejném pevném disku, hrozí, že při havárii disku přijdeme o zdrojová i záložní data. Nejméně bezpečný způsob zálohování dat je ale ten, pokud jsou zdrojová i záložní data na stejném diskovém oddílu. Klasická chyba, pokud je v počítači jen jeden nerozdělený pevný disk. Pokud jsou v počítači dva pevné disky, je nejlepší zálohovat data na druhý disk. V případě havárie jednoho z disků data zůstanou alespoň na jednom z nich.
Zálohování dat na externí disk a síťový disk
Je spolehlivý způsob jak ochránit data před havárií celého počítače. S klesajícími cenami externích a síťových disků je tento způsob zálohování dat stále oblíbenější hlavně pro majitele notebooku.
Zálohování dat na CD a DVD
Prozatím nejrozšířenější způsob zálohování dat v malých firmách a domácnostech. Výhodou tohoto způsobu zálohování, je to, že záložních kopii si můžete vytvořit více a uložit na více míst, čímž zabráníte ztrátě dat například i při haváriích typu lokální živelná pohroma. Nevýhodou je pracnost aktualizace záloh (pokud nepoužíváte média typu DVD RAM).
Častým námětem diskuzí kolem zálohování dat na média CD a DVD je spolehlivost zápisu. Například výrobce CD a DVD Verbatim uvádí, životnost svých médií za ideálních podmínek je až 100 let. Zde je potřeba si uvědomit, že doma takových podmínek nikdy nedosáhneme. Navíc každé použití média jeho životnost zkracuje. Další faktory, které zkracují životnost médií jsou vlhkost, prašnost, světelné záření, kouř a další. Má-li médium vydržet čitelné co nejdéle, je na místě opatrnost při manipulaci.
Zálohování dat na síťová uložiště
Je běžným způsobem zálohování dat ve firmách. Jednotlivý uživatelé ukládají svá pracovní data do sdíleného úložiště na serveru nebo síťových discích. Za uchování dat ve sdílených úložištích pak obvykle odpovídá správce sítě, který tato data dále zálohuje.
Zálohování dat na FTP server
Je spolu s rostoucími rychlostmi připojení také stále využívanější způsob zálohování. Výhodou tohoto způsobu zálohování je to, že záložní data mohou být uložena stovky kilometrů od místa uložení zdrojových dat. V případě lokální havárie jsou záložní data nadále v bezpečí. Zálohování dat přímo na FTP server umožňuje například Acronis True Image home.
Zálohování dat na pásku
Je rozšířeným způsobem zálohování dat hlavně ve větších organizacích. Zálohy na pásku je možno ukládat prostřednictvím páskových mechanik nebo prostřednictvím zálohovacích knihoven (autoloaderů).
Zálohování dat do virtuálního prostředí
Tato metoda obvykle neslouží pro zálohování samotných dat, ale jako záloha funkčního systému, kterou je možno provozovat ve virtuálním prostředí v případě havárie samotného fyzického stroje. Bližší informace o přenosu systému do virtuálního stroje a zpětného přenosu systému z virtuálu na fyzický stroj najdete v kapitolách Virtualizace, Migrace P2V a Migrace V2P.
Společnost ZEBRA SYSTEMS, s.r.o. je předním distributorem s přidanou hodnotou (VAD) v segmentu IT bezpečnosti, ochrany dat a business continuity v České republice, na Slovensku a v jihovýchodní Evropě. Jedná se o rodinnou firmu s třicetiletou historií na trhu. Vedle prodeje produktů poskytuje svým zákazníkům špičkové služby podpory a školení. ZEBRA SYSTEMS je distributorem značek Acronis, AST, Cloudflare, GFI Software, N-able a Company (Un)Hacked. Společnost opakovaně získala ocenění ChannelWorld Awards pro nejlepší VAD distributory.