Už je tomu 34 let, co Microsoft vydal první verzi operačního systému Windows a změnil způsob používání počítačů jednou provždy. Dodnes je vlajkový produkt technologického giganta nejpoužívanějším operačním systémem ve firmách všech velikostí, drží si 75 až 86procentní podíl na trhu.
Jedním z důvodů stojících za dominancí na trhu s OS je krom jednoduchosti použití Windows i způsob, jakým je operační systém aktualizován. Většina domácích uživatelů sice neskáče radostí, když se jim na obrazovce objeví další okénko s nově dostupnou aktualizací, pro firmy ale Windows aktualizace představují pravidelné vylepšení funkčnosti celé IT infrastruktury – spolehlivě opravují hlášené chyby, odstraňují bezpečnostní slabiny, zvyšují výkon a zajišťují nutnou úroveň ochranu dat – takže odpovědnost za tyto záležitosti nemusí plně přebírat interní IT oddělení.
Pro co nejbezpečnější prostředí je třeba aktualizace provádět co nejdříve. Jelikož ale neexistuje žádné kouzlo, které by vám s jistotou řeklo, jak se daná aktualizace podepíše konkrétně na vašich strojích, se specifickými aplikacemi, propojením a nastavením, jediným rozumným postupem je stroje před každou aktualizací zálohovat.
Jednoduše řečeno, každá aktualizace s sebou nese riziko. Microsoft sice každou verzi před vydáním poctivě testuje, operační systém je ale vysoce komplexní software, který musí být kompatibilní s dlouhým seznamem dalšího softwaru a hardwaru. Jen v roce 2018 tak uživatelé zaznamenaly závažné problémy se čtyřmi ze dvanácti velkých Windows aktualizací. Výsledkem byly padající, tedy pracovně nepoužitelné systémy, a dokonce i rozsáhlé ztráty dat.
Jedno řešení je nasnadě: „Bugům v aktualizacích se vyhnu tím, že systém nikdy neaktualizuji!“ Jde ale o zásadní pomýlení, neboť platí, že používání zastaralých verzí softwaru je vždy tou nebezpečnější variantou. Nejen, že se vystavujete možnosti omezení kompatibility, navíc si tím říkáte o bezpečnostní narušení vaší IT infrastruktury – dříve či později totiž hackeři objeví bezpečnostní slabinu téměř v každém programu, včetně OS, a nejúčinnější metodou úspěšné ochrany vlastních dat je používání pravidelně aktualizovaných aplikací s dlouhodobě dedikovaným vývojářským týmem.
Právě říjnová aktualizace Windows 10, o které už jsme jednou psali, měla za hlavní cíl zase jednou zalepit nově objevené bezpečností trhliny a přidat několik nových funkcí. Šíření aktualizace ale muselo být po pár dnech zastaveno, začaly se totiž množit svědectví uživatelů, kterým proces aktualizace smazal osobní dokumenty či poškodil harddisk, čímž jim byla znemožněna dokonce i možnost obnovení. Netřeba příliš rozvádět fakt, že pro firmy je jakkoli způsobený prostoj vysoce nežádoucí a nákladný.
Shodnou se na tom odborníci z celého světa, shodne se také každý jeden z postižených koncových uživatelů. Mít vždy aktualizované systémy je nejjistější cestou, jak zamezit bezpečnostním narušením, nemuset se potýkat s bugy a užívat si na vašich strojích toho nejspolehlivějšího možného výkonu. Zálohovat systémy před každou aktualizací OS je zase tou jedinou cestou, jak se vyvarovat téměř veškerého rizika s aktualizacemi spojeného.
S Acronis Backup mohou organizace vytvářet full-image zálohy, které umožňují obnovu granulární, tedy jednotlivých souborů, i celého IT prostředí. Intuitivní uživatelské rozhraní navíc celý proces zásadně zjednodušuje. A s technologií Acronis Universal Restore, která je součástí všech našich zálohovacích řešení, můžete dokonce obnovovat na zcela odlišný cílový hardware od toho zdrojového, abyste mohli v klidu přejít na stroje optimální pro vaše podnikání.
Zpracováno z anglických zdrojů Acronis