Ke Dni bezpečnějšího internetu přináší Acronis pět tipů pro zajištění bezpečnosti dětí
PRAHA, 7. února 2023 – Acronis, globální lídr na trhu řešení kybernetické ochrany, přináší u příležitosti Dne bezpečnějšího internetu pět tipů, jak zajistit bezpečnost dětí (a peněženek rodičů) na internetu. Podle některých zjištění využívá snadné možnosti platit po internetu stále více dětí, čímž připravují své rodiče v přepočtu i o tisíce korun měsíčně.
7. únor je Dnem bezpečnějšího internetu, který byl vytvořen v rámci boji proti potenciálně škodlivým aktivitám na internetu, s nimiž se setkává běžný online uživatel. Připomíná, že internet může být inspirativním a užitečným nástrojem, ale také živnou půdou pro nebezpečné aktivity. Obzvláště náchylné k tomu, aby se staly obětí těchto aktivit, jsou děti, které nemají základní návyky potřebné k bezpečnému pohybu na internetu.
Acronis proto doporučuje se soustředit na následujících 5 bodů:
Online hry zaznamenaly v posledním desetiletí prudký nárůst popularity a hry jako Minecraft nebo Roblox umožňují malým dětem spojit se a hrát si s lidmi z celého světa. To láká potenciální predátory, kteří v dětech vidí snadný cíl. Více než 40 % dětí mezi čtvrtou a osmou třídou přiznává, že komunikuje s cizími lidmi online. Připomeňte svému dítěti, aby využívalo funkci „blokování“, která je v těchto hrách implementována, a aby ji používalo na každého, kdo je byť jen vzdáleně nedůvěryhodný.
Také je také důležité zajistit, aby si děti nemohly v aplikacích a na webových stránkách, na kterých se pohybují, nic koupit. Zejména mobilní hry umožňují dětem snadno nakupovat herní měnu s pomocí mikrotransakcí. Přičemž ty se provádějí na pár kliků, což dokážou omylem aktivovat i velmi malé děti. Více než 8 % rodičů přiznalo, že jejich děti utratí za nákupy v mobilních hrách přes 100 dolarů měsíčně. Je důležité, aby platby byly uzamčeny heslem, PINem nebo otiskem prstu nebo aby byly platební metody v aplikacích, které mohou používat děti, zcela zablokovány.
Organizace spojených národů uvádí, že více než 80 % dětí má digitální stopu již před dosažením věku dvou let, což vyvolává obavy, jaké informace rodiče o svých dětech sdílejí. Děti se také stále učí, jaké informace je vhodné sdílet a jaké ne, ale i konverzace mezi důvěryhodnými přáteli nebo osobní informace uložené na online profilu mohou být viděny nesprávnými lidmi. Naučte děti, že některé informace, jako je jejich adresa nebo celé jméno, by nikdy neměly být sdíleny online, mimo webové stránky schválené a používané jejich školou. Kromě toho se ujistěte, že jsou online profily vašich dětí nastaveny jako soukromé. Při zveřejňování příspěvků o svých dětech na sociálních sítích mějte na paměti, kdo může vidět, co zveřejňujete, a jaké mohou být jeho záměry.
Kromě nastavení účtu dítěte na „soukromý“ podporuje většina sociálních sítí také zapínání a vypínání jednotlivých funkcí nebo nastavení soukromí. To vám umožní přijímat konkrétní rozhodnutí o tom, jak může vaše dítě s platformou komunikovat. Často můžete například zakázat přímé zasílání zpráv nebo nastavit denní časové omezení pro používání aplikace v telefonu nebo tabletu vašeho dítěte. 66 % rodičů s dětmi ve věku 12-17 let uvádí, že jejich dítě má alespoň jeden účet na sociálních sítích, který může bez správně nastaveného soukromí potenciálně vystavit citlivé informace komukoliv.
I když sledování využití internetu dítětem minimalizuje potenciální hrozby, kterým čelí, je stále velmi důležité vybavit je znalostmi o tom, jak si užívat online aktivity bezpečně a při zachování soukromí. Internet je živé prostředí a kybernetické hrozby se neustále vyvíjejí – reálně se nemůžete připravit na všechny možnosti. Dejte jim najevo, že s vámi mohou kdykoli mluvit o všem, co vidí nebo zažijí na internetu, aniž by se musely obávat negativních následků. Stejně jako v případě jiných sociálních sítí se také ujistěte, že jste svému dítěti nablízku, pokud se setká s kyberšikanou. Více než polovina dětí uvádí, že dostává online obtěžující zprávy, přičemž škody lze zmírnit, pokud dítě ví, jak takové zprávy správně blokovat a ignorovat.