Praha, 10. února 2020 – Acronis, celosvětový lídr v oblasti kybernetické ochrany, na konferenci ICT ve zdravotnictví 2020 v Praze uvedl, že ransomwarovým útoků na zdravotnická zařízení se lze úspěšně bránit, avšak pouze za cenu zásadní změny přístupu ke kybernetické bezpečnosti a ochraně citlivých dat. K dosažení efektivní kybernetické ochrany je potřeba zajistit řadu podmínek, z nichž pět je zcela klíčových.
„Celkové náklady na likvidaci ransomwarového útoku v benešovské nemocnici se podle posledních informací vyšplhala na 60 milionů korun. A pokud hejtmanství středočeského kraje tvrdí, že zabezpečení nemocnice bylo na standardní úrovni srovnatelné s ostatními nemocnicemi, potom je třeba aktuální zabezpečení českých zdravotnických zařízení radikálně zlepšit,“ uvedl na konferenci Aleš Hok, obchodní manažer řešení Acronis v České republice a na Slovensku.
Acronis v této souvislosti zmiňuje 5 základních podmínek, jak se do budoucna podobným útokům ubránit:
Vedle těchto základních podmínek existují řada dalších opatření, například národní úřad NÚKIB vydal na svých stránkách v souvislosti s posledními útoky 47 doporučení. S rostoucím objemem důvěrných dat ve zdravotnictví se zdravotní zařízení stávají oblíbenějším terčem pro hackery. Ti právem předpokládají větší ochotu ke spolupráci, tedy vyšší pravděpodobnost uhrazení výkupného. Více informací o tom, jak kybernetická ochrana může pomoci ve zdravotnictví, si můžete přečíst na blogu společnosti Acronis.cz