Z věty „Umělá inteligence mění svět“ se pomalu, ale jistě, stává klišé, ale jen málo z nás si uvědomuje, jaký dopad umělá inteligence (AI) doopravdy má nejen na náš každodenní život, ale i ty nejvýjimečnější okamžiky, které spolu prožívá celý svět – jako je tomu třeba při Mistrovství světa ve fotbale.
Pojďme se spolu podívat, jak umělá inteligence a strojové učení pomáhají proměňovat fotbal na té nejvyšší úrovni, a kde jinde se tyto technologické inovace staly katalyzátorem změn.
Tradičně se týmy při sběru dat, za účely zefektivnění tréninku, vyhýbání se předvídatelným zraněním aj., musely spoléhat na zpětné vyhodnocování videozáznamů odehraných zápasů.
Před začátkem letošního MS v Rusku, v květnu, FIFA oznámila, že bude mít každý tým nově možnost využívat jeden tablet k analýze v prostoru šaten a druhý bude k dispozici trenérům na hřišti při zápasech samotných. Tyto nástroje koučům i hráčům nabízejí nové příležitosti ve vyhodnocování každého rozhodnutí, ale také pro pohotovou reakci na nový vývoj na hřišti – historicky poprvé mají týmy přístup k real-time informacím a analýze, což fanouškům přináší příslib pohotovější identifikace trendů ve hře i předpovídání vývoje taktiky soupeřů – jednodušeji řečeno: kdy a koho střídat, jak bránit a jak útočit.
Fotbal byl dlouhou dobu konzervativním sportem, ve kterém byly inovace, jako je ověření rozhodnutí rozhodčích pomocí videa anebo technologie hlídání brankové čáry, dlouho odmítány. Změnu ale oficiálně přivítala řada týmů a kladné komentáře byly k zaslechnutí například od hlavního trenéra německého manšaftu, Olivera Bierhoffa.
Dalším, pro mnohé taktéž zajímavým využitím AI ve fotbale, je predikce výsledků. Existuje totiž určitá šance, že by AI mohlo být alespoň o chlup důvěryhodnější, než jsou v současnosti stále populární chobotnice, sloni, prasata, tuleni, surikaty, kočky či psi. Tento rok ale AI ještě nad svými zvířecími soupeři nevyhraje – švýcarská Unanimous AI Swarm platforma předpověděla výhru Němcům, kteří stihli vypadnout už ve skupinách; vědci z dortmundské Technische Universität zase předpověděli výhru Španělsku, které v osmifinále, byť na penalty, podlehlo domácímu Rusku.
Dortmundská univerzita přitom nechala své AI 100000x simulovat celý turnaj, přičemž vyhodnocovala vliv 16 kategorií faktorů ovlivňujících pravděpodobnosti počtu gólů vstřelených každým týmem v každém zápase. Podle všeho tak němečtí výzkumníci do predikce vložili podstatně více úsilí než chobotnice Paul, který úspěšně předpověděl všechny tři výsledky japonského týmu ve skupině, než byl před posledním utkání týmu proti Belgii svým vlastníkem sněden.
Umělá inteligence proměňuje krom fotbalu i ochranu dat. A dost možná je pro takovouto práci vhodnější (alespoň prozatím): Acronis Active Protection je první řešení na bázi AI, které aktivně detekuje a zastavuje ransomwarové útoky. Naše AI v cloudu neustále prochází obrovské datové sady – procesy bezpečných a podezřelých aktivit – z nichž vytváří modely strojového učení, které jí obratem umožňují real-time monitorování vašich systémů a rozpoznávání potenciálně škodlivých aktivit, které mohou signalizovat formující se útok. Významně se tak liší od tradičně nasazovaných antivirových řešení, které dokáží rozpoznat „pouze“ již známé kmeny malwaru primitivním porovnáním s databází manuálně zaneseného kódu známých malwarů.
V oblasti ochrany dat je tak dobře vidět přínos AI už dnes. Ve fotbale je přínos AI zatím trochu méně jednoznačný, o potenciálu umělé inteligence k proměně vrcholového sportu ale není třeba pochybovat.